کوالیتی اسکور یا امتیاز کیفی در گوگل ادز چیست؟
28 بهمن 1398 مدت زمان خواندن ۱۲ دقیقه

کوالیتی اسکور یا امتیاز کیفی در گوگل ادز چیست؟

اگر قصد دارید در کمپین گوگل ادز خود موفق باشید باید امتیاز کیفی یا همان کوالیتی اسکور (Quality Score) را خوب درک کنید. درواقع امتیاز کیفی تاثیر به سزایی روی هزینه و اثربخشی کمپین تبلیغاتی شما خواهد داشت. در واقع همانطور که اعتبار شما روی مبلغ و بهره‌‌ی وامی که از بانک می‌گیرید تاثیر دارد، کوالیتی اسکور هم روی نمایش تبلیغات در گوگل و هزینه‌ای که برای هر کلیک می‌پردازید تاثیرگذار است. در این مقاله از فرنیان سعی می‌کنیم در مورد امتیاز کیفی یا کوالیتی اسکور صحبت کنیم و راه‌های بهبود آن را به شما نشان دهیم.

امتیاز کیفی یا کوالیتی اسکور چیست؟

کوالیتی اسکور به عبارت ساده تخمینی از کیفیت تبلیغات، کلمات کلیدی و صفحات فرود است. در واقع معیاری برای سنجش کیفیت و مرتبط بودن (relevance) کلمات کلیدی و تبلیغات کلیکی شما توسط گوگل است. گوگل از این معیار برای تعیین هزینه شما برای هر کلیک (CPC) استفاده می‌کند و با حداکثر پیشنهاد شما ضرب می‌شود تا رتبه تبلیغ شما را در روند مزایده تبلیغات تعیین کند.

کوالیتی اسکور چگونه محاسبه می‌شود؟

گوگل اطلاعات زیادی در مورد نحوه تعامل کاربران با نتایج جست‌وجو دارد. درواقع گوگل با استفاده از Big Data و با کمک تکنیک‌های یادگیری ماشینی، میزان ارتباط مورد انتظار هر تبلیغ، کلمه کلیدی و صفحه فرود را نسبت به هر جست‌وجویی که اتفاق می‌افتد، اندازه‌گیری کند.

به محض اینکه گوگل داده‌های کافی در مورد اکانت گوگل ادز شما به دست بیاورد، از طریق تکنیک‌هایی که در بالا گفته شد، به کلمات کلیدی اکانت شما نمره‌ای بین ۱ تا ۱۰ می‌دهد که نمره ۱۰ به معنی بیشترین امتیاز است.

این نمره‌گذاری ۱ تا ۱۰ به تبلیغ کنندگان کمک می‌کند تا بررسی کنند چقدر در انتخاب کلمات کلیدی، نوشتن متن تبلیغات و هدایت کاربران به صفحات فرود خوب عمل می‌کنند.

چرا گوگل از امتیاز کیفی استفاده می‌کند؟

همانطور که می‌دانید بخش عمده‌ای از درآمد شرکت گوگل از تبلیغات به دست می‌آید، به خصوص تبلیغات کلیکی. یعنی گوگل به ازای هر کلیکی که روی یک تبلیغ انجام می‌شود، پول می‌گیرد. بنابراین هرچه کلیک‌های بیشتری روی تبلیغات انجام شود، گوگل ثروتمندتر می‌شود.

اگر گوگل اجازه دهد که تبلیغ‌های بی‌کیفیت فضای تبلیغاتی را که کلیک بیشتری کسب می‌کنند بگیرد، درآمد کمتری به دست می‌آورد. به همین علت گوگل سعی می‌کند تبلیغ‌هایی را بیشتر نشان دهد که کلیک بیشتری دریافت می‌کنند.

در واقع گوگل با استفاده از الگوریتم امتیاز کیفی، تبلیغاتی که مطمئن است ارتباط بیشتری با کلمه کلیدی جست‌وجو شده دارند و احتمال کلیک شدن روی آن‌ها بیشتر است را در رتبه‌ی بالاتری قرار می‌دهد.

چه عواملی روی Quality Score تاثیر می‌گذارد؟

امتیاز کیفی یا کوالیتی اسکور به چندین فاکتور بستگی دارد که عبارتند از:

 • نرخ کلیک (click-through rate)
 • ارتباط هر کلمه کلیدی با گروه تبلیغاتی آن
 • کیفیت صفحه فرود و مرتبط بودن آن با تبلیغات
 • مرتبط بودن متن آگهی
 • سابقه عملکرد اکانت گوگل ادز شما

در واقع این موارد هسته اصلی تعیین کوالیتی اسکور هستند. بیرون از گوگل هیچ کس به طور دقیق نمی‌داند هر فاکتور چقدر روی الگوریتم کوالیتی اسکور تاثیر گذار است، اما می‌دانیم که نرخ کلیک (click-through rate) بیشترین اهمیت را دارد.

وقتی افراد بیشتری که تبلیغ شما را مشاهده و روی آن کلیک کنند، یک نشانه قوی برای گوگل به حساب می‌آید که تبلیغات شما برای کاربران مرتبط و مفید است. بر اساس همین موضوع گوگل به شما پاداش می‌دهد، پاداش گوگل چیست؟

 • رتبه تبلیغ بالاتر
 • هزینه کمتر

مزایای بهبود امتیاز کیفی Quality Score چیست؟

بررسی هزاران اکانت PPC نشان می‌دهد که کوالیتی اسکور تاثیر مستقیمی روی موفقیت در تبلیغات در موتور جست‌وجوی گوگل و حتی موتور جست‌وجوی بینگ دارد. از آنجایی که امتیاز کیفی بالاتر با هزینه پایین‌تر هر تبدیل رابطه مستقیم دارد، با بهبود امتیاز کیفی می‌توانید انتظار نرخ بازگشت سرمایه (ROI) بالاتری هم داشته باشید.

دقت کنید که هزینه هر تبدیل (Cost per conversion) با هزینه هر کلیک (cost per click) متفاوت است. در واقع هر تبدیل به این معنی نیست که برای هر کلیک چقدر می‌پردازید، بلکه به معنی این است که وقتی کاربران اقدام مورد نظر شما (برای مثال خرید یک محصول یا ثبت نام در سایت) را انجام دهد چقدر می‌پردازید. از آنجایی که هر کلیک منجر به تبدیل کاربر به مشتری نمی‌شود، هزینه هر مشتری معمولا بالاتر از هزینه هر کلیک است.

خوشبختانه کوالیتی اسکور قوی هم هزینه هر کلیک را کاهش می‌دهد و هم هزینه تبدیل.

به خاطر داشته باشید امتیاز کیفی بالا راه و رسم گوگل است که نشان می‌دهد تبلیغات کلیکی شما پاسخگوی نیاز مشتریان بالقوه‌ شماست. هر چقدر شما در در رفع نیازهای مورد نظر بهتر باشید، گوگل هزینه کمتری برای کلیک روی تبلیغات از شما دریافت می‌کند.

چگونه کوالیتی اسکور گوگل ادز را افزایش دهیم؟

از آنجا که امتیاز کیفیت یا همان (Quality Score) در Google Ads تعیین می‌کند که تبلیغات شما در کجا و در چه زمانی نمایش داده شود، مهم است که با کار مداوم روی کمیپن خود، امتیاز کیفی را ارتقا دهید.

افزایش کوالیتی اسکور می‌تواند با تلاش در زمینه‌‌های زیر بدست بیاید:

 • تحقیق کلمات کلیدی: کلمات کلیدی که ارتباط زیادی با موضوع آگهی شما دارند را کشف و به کمپین‌های خود اضافه کنید. همچنین از کلمات کلیدی طولانی که می‌تواند به حجم کلی ترافیک شما بیافزاید، غافل نشوید.
 • سازماندهی کلمات کلیدی: کلمات کلیدی خود را در گروه‌های کوچک و سازمان‌یافته تقسیم کنید. به این ترتیب می‌تواند تاثیر بیشتری روی موفقیت یک کمپین تبلیغاتی به خصوص بگذارد.
 • اصلاح متن تبلیغات: تاثیر متن تبلیغات کلیکی خود را بررسی کنید. فراموش نکنید تبلیغات موثرتر، نرخ کلیک بالاتری را دریافت می‌کنند که یکی از بهترین راه‌های افزایش کوالیتی اسکور است.
 • بهینه سازی صفحات فرود: بهترین شیوه برای بهینه‌سازی صفحات فرود این است که به طور مستقیم با گروه‌های تبلیغاتی (ad groups) مرتبط باشد و یک تجربه دلچسب را برای بازدیدکننده در طول سفر مشتری (از مرحله جست‌وجوی کلمه کلیدی تا تبدیل شدن به مشتری) فراهم کند.
 • استخراج کلمات کلیدی منفی: دائما تحقیق کنید و اطلاحات و کلمات کلیدی که با هدف شما ارتباطی ندارند و صرفا باعث هدر رفتن بودجه شما می‌شوند را شناسایی و استخراج کنید.

همانطور که متوجه شدید، امتیاز کیفی یا کوالیتی اسکور در درجه اول معیاری برای اندازه‌گیری مرتبط بودن و بهبود کلمات کلیدی است. در واقع کوالیتی اسکور در مورد تشکیل کمپین‌های PPC در گروه‌های کوچک، به خوبی سازمان‌دهی شده و کاملا مرتبط از کلمات کلیدی است.

همچنین تحقیق و سازمان‌دهی کلمات کلیدی به طور طبیعی کیفیت و خاص بودن محتوای سایت و تبلیغات شما را بهبود می‌بخشد و به شما امکان می‌دهد، تا همان مخاطبینی که احتمالا به دنبال محصولات و خدمات شما هستند را مورد هدف قرار دهید.

امتیاز کیفی پایین در گوگل ادز اصولا در اثر قطع ارتباط بین کلمات کلیدی، گروه‌های تبلیغاتی، متن تبلیغات و محتوای صفحه فرود رخ می‌دهد. برعکس این موضوع امتیاز کیفی بالا زمانی به طور طبیعی ایجاد می‌شود که اکانت گوگل ادز شامل کلمات کلیدی سازمان یافته در گروه‌های کلمات کلیدی مناسب باشد، متن تبلیغات با گروه‌های تبلیغاتی مطابقت داشته باشد و صفحه فرود هم با متن تبلیغات همخوانی داشته باشد.

با وجود اینکه هنوز هیچ فرمول کاملا صحیحی برای بهبود کوالیتی اسکور وجود ندارد اما توجه دقیق به مرتبط بودن می‌تواند امتیاز شما را به طرز قابل توجهی افزایش دهد.

نتیجه گیری

در کنار رقم پیشنهادی برای کلمات کلیدی (Keyword Bid)، کوالیتی اسکور هم تاثیر عمده‌ای روی تصمیم گوگل برای نشان دادن تبلیغات و نحوه رتبه‌بندی آن‌ها دارد.

از آنجایی که امتیاز کیفی پایین می‌تواند شما را از رسیدن به اهداف خود باز دارد، همواره امتیاز کیفی خود را نظارت کنید و برای افزایش آن تلاش کنید.

فراموش نکنید اگر برای بهبود کوالیتی اسکور و موفقیت در کمپین گوگل ادز خود نیاز به کمک یا مشاوره داشتید می‌توانید از متخصصین گوگل ادز در مجموعه فرنیان کمک بگیرید.

28 بهمن 1398
اشتراک گذاری
امین بینایی

امین مدیریت خونده و عاشق نوشتنه. مهم‌ترین سرگرمیش هم فوتبال دیدنه.