چگونه یک اد گروپ مناسب تعریف کنیم؟
23 بهمن 1398 مدت زمان خواندن ۱۲ دقیقه

چگونه یک اد گروپ مناسب تعریف کنیم؟

گروه‌های تبلیغاتی یا همان اد گروپ‌ها (Ad Groups) یکی از مهمترین اجزای تبلیغات کلیکی محسوب می‌شوند. ساخت اد گروپ‌ های مناسب و موثر به شما کمک می‌کند تا ضمن افزایش ترافیک و لید، هزینه کمتری را هم برای تبلیغات کلیکی خود بپردازید. ضمن اینکه استفاده از اد گروپ‌‌های موثر در نهایت می‌تواند منجر به نرخ تبدیل بالاتر شود. در ادامه این مقاله از فرنیان قصد داریم در مورد اد گروپ‌ها به طور مفصل صحبت کنیم. اگر قصد راه‌اندازی یک کمپین گوگل ادز را دارید این مقاله می‌تواند برای شما مفید باشد.

اد گروپ چیست؟

به طور کلی یک گروه تبلیغاتی یا اد گروپ شامل کلمات کلیدی است که قصد دارید در کمپین تبلیغات کلیکی (PPC) خود استفاده کنید.

به عبارت دیگر اد گروپ‌ها یکی از ابزارهای اصلی شما برای سازماندهی حساب PPC است. در ادامه توضیح می‌دهیم که چگونه اد گروپ‌ها به سازماندهی کمپین PPC شما کمک می‌کنند. برای درک بهتر اد گروپ باید با ساختار کمپین گوگل ادز آشنا شوید.

برای راه اندازی یک کمپین گوگل ادز، شما ابتدا یک حساب گوگل ادز ایجاد می‌کنید، سپس یک کمیپن تبلیغاتی می‌سازید که در واقع اد گروپ زیر مجموعه آن قرار می‌گیرد. در سطح هر کمپین تبلیغاتی می‌توانید چندین اد گروپ ایجاد کنید.

اد گروپ‌ها شامل کلمات کلیدی، متن‌های تبلیغاتی (Ad text) و صفحات فرود (Landing Pages) می‌شود. در واقع مهمترین اجزای کمپین تبلیغات شما در همینجا قرار دارد و گوگل هم برای تصمیم گیری در مورد رتبه تبلیغ شما به اد گروپ‌های شما توجه می‌کند.

برای درک بهتر این موضوع به شکل زیر نگاه کنید:

چرا اد گروپ‌ها اهمیت ویژه ای دارند؟

خب فهمیدیم که در واقع اد گروپ یکی از اجزای مهم ساختار تبلیغات کلیکی است. اما چرا آنقدر برای ما اهمیت دارد و چرا باید توجه ویژه‌ای برای ساختن اد گروپ مناسب داشته باشیم؟

یک اشتباه رایج در مورد کمپین‌های گوگل ادز این است که وقتی از بهینه سازی تبلیغات کلیکی صحبت می‌کنیم، اغلب افراد فقط به استراتژی مزایده (bidding strategy)، تحقیق کلمه کلیدی (keyword research) و امتیاز کیفی (quality score) فکر می‌کنند، اما از اهمیت اد گروپ‌ها غافل می‌شوند. توجه کنید اگر اد گروپ‌های خوبی تنظیم نکنید، کمپین شما به نتیجه‌ای که انتظار دارید نخواهد رسید.

اد گروپ ها حاوی اطلاعات مهمی هستند و از جنبه‌های مختلفی برای ما اهمیت دارند.

اغلب موتورهای جستجو برای تصمیم گیری در موارد زیر به اد گروپ‌ها توجه می‌کنند:

  • تبلیغ شما در پاسخ به چه کلمه کلیدی نشان داده شود.
  • کمپین شما با هدف گفتن چه چیزی اجرا شده است.
  • مخاطب پس از کلیک روی تبلیغ شما به کجا منتقل خواهد شد.

در واقع شما به کمک اد گروپ ها تعیین می‌کنید که:

  • برای چه کسی تبلیغ می‌کنید
  • برای جلب توجه آن‌ها چه چیزی بگویید
  • و چگونه می توانید هنگام تنظیم یک گروه تبلیغاتی به هدف نهایی خود برسید.

چگونه می‌ توانیم یک اد گروپ هدفمند و تاثیرگذار ایجاد کنیم؟

وقتی از اد گروپ هدفمند و تاثیرگذار صحبت می‌کنیم یعنی اد گروپی که ضمن هزینه کمتر، مخاطبان بیشتری را به مشتری تبدیل کند. برای این منظور، هنگام ایجاد اد گروپ باید از یکپارچگی (integration) و ثبات (consistency) آن مطمئن شوید.

منظور از یکپارچگی این است که کلمات کلیدی، متن تبلیغ و صفحه فرود یک اد گروپ باید باهم مرتبط و هماهنگ باشند. نتیجه این ارتباط و هماهنگی باعث رسیدن به ثبات تبلیغ شما می‌شود.

بگذارید با یک بیان ساده‌تر مرور کنیم:

برای ایجاد یک اد گروپ موثر و هدفمند، اجزای مختلف آن (کلمات کلیدی، متن تبلیغ و صفحه فرود) باید باهم ارتباط (Relevancy) داشته باشند. در نتیجه این کار، وقتی مخاطب روی تبلیغ شما کلیک می‌کند و به صفحه فرود شما منتقل می‌شود به همان چیزی می‌رسد که شما در تبلیغ قولش را داده بودید. اگر تبلیغ شما با صفحه فرود شما ارتباط نداشته باشد، اعتماد مخاطب نسبت به شما از بین می‌رود و شما ثبات آگهی خود را از دست می‌دهید.

به این مثال ساده دقت کنید:

فرض کنید شما یک فروشگاه اینترنتی دارید که محصولات غذایی مانند دسر، نوشیدنی و اسنک می‌فروشید. برای هر یک از این دسته بندی‌ها باید یک اد گروپ تعریف کنید.

همانطور که مشاهده کردید هر اد گروپ شامل فهرستی از کلمات کلیدی است که روی محصولی که قرار است بفروشید تمرکز دارد. برای مثال اگر مخاطبی با جستجوی کلمه بسیتنی به تبلیغ شما برسد، با کلیک روی آن به صفحه فروش دسر در وبسایت شما منتقل خواهد شد.

ساخت اد گروپ موثر و هدفمند چه فایده‌ای برای ما دارد؟

در حقیقت دو دلیل اصلی برای اینکه اینقدر به خودمان زحمت می‌دهیم تا اد گروپ‌های کاملا بهینه ایجاد کنیم این است که به هزینه پایین‌تر و نرخ تبدیل بالاتر منجر می‌شود.

هزینه پایین‌تر

بهتر است بدانید که ایجاد یک تبلیغ هماهنگ و مرتبط باعث بالا رفتن امتیاز کیفی شما می‌شود. هر چه امتیاز کیفی شما بیشتر باشد هزینه کمتری به ازای هر کلیک پرداخت خواهید کرد.

نرخ تبدیل بالاتر

وقتی یک کلمه کلیدی را در موتور جست‌وجو سرچ می‌کنید، انتظار دارید که به صفحه فرودی منتقل شوید که نیاز شما را پاسخ می‌دهد. وقتی اینطور باشد، احتمال اینکه شما به مشتری آن سایت تبدیل شوید بسیار زیاد است. اما اگر در پاسخ به جست‌وجوی یک کلمه کلیدی به صفحه‌ای منتقل شوید که ربطی به آن ندارد، به احتمال زیاد آن صفحه را ترک می‌کنید و شاید اعتماد خود را به آن کسب و کار از دست بدهید.

جمع بندی و نتیجه گیری

در این مطلب یاد گرفتیم که اد گروپ یکی از مهمترین اجزای ساختار کمپین گوگل ادز محسوب می‌شود که کلمات کلیدی، متن تبلیغ و صفحات فرود را در این سطح تعیین می‌کنیم. از آنجایی که اد گروپ‌ها حاوی اطلاعات مهمی هستند، در امتیاز کیفی (Quality Score)، رتبه تبلیغ (Ad Rank) و هزینه تبلیغات کلیکی (CPC Bid) ما تاثیر مهمی دارند. هر چقدر ارتباط و هماهنگی بین کلمه کلیدی، متن تبلیغ و صفحه فرود بیشتر باشد، اد گروپ ما کارایی بیشتری خواهد داشت. به همین دلیل بسیاری از متخصصان گوگل ادز توصیه می‌کنند در هر اد گروپ از تعداد کلمه کلیدی کم یا حتی فقط یک کلمه کلیدی استفاده شود.

فراموش نکنید اگر در مورد ساخت اد گروپ های موثر و هدفمند سوال یا ابهامی داشتید، می‌توانید با ما تماس بگیرید و از مشاوره متخصصین گوگل ادز در مجموعه فرنیان استفاده کنید.

23 بهمن 1398
اشتراک گذاری
امین بینایی

امین مدیریت خونده و عاشق نوشتنه. مهم‌ترین سرگرمیش هم فوتبال دیدنه.