SEO و SEM چه تفاوت‌هایی دارند؟
16 دی 1398 مدت زمان خواندن ۱۲ دقیقه

SEO و SEM چه تفاوت‌هایی دارند؟

SEM و SEO از اجزای اصلی استراتژی‌های بازاریابی آنلاین محسوب می‌شوند اما در دنیای دیجیتال مارکترها گاهی اوقات بازاریابی موتور جست‌وجو (SEM) و بهینه سازی موتور جست‌وجو (SEO) با هم اشتباه گرفته می‌شود. در این مقاله قصد داریم به تفاوت‌ بین SEO و SEM اشاره کنیم و ببنیم کدامیک برای کسب و کار ما مناسب‌تر است.

اگر بخواهیم به طور خلاصه به تفاوت بین SEO و SEM اشاره کنیم، باید بگوییم: SEO یعنی افزایش میزان بازدید از سایت با بهتر کردن رتبه سایت در نتایج موتور جست‌وجو. اما SEM به روش‌های بازاریابی اینترنتی اشاره دارد که باعث می‌شود بازدید از سایت از طریق جست‌وجوی ارگانیک و تبلیغات افزایش یابد. در حقیقت بازاریابی موتورهای جست‌وجو، سئو و دیگر تاکتیک‌های بازاریابی را شامل می‌شود

SEO چیست؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم SEO بخشی از SEM است. مطابق تعریف Google’s Knowledge Graph بهینه سازی موتور جست‌وجو که به اختصار سئو گفته می‌شود، به معنی فرآیند حداکثر کردن تعداد بازدیدکنندگان یک وبسایت از طریق نمایش آن در رتبه‌های بالای فهرست نتایج در موتورهای جست‌وجو است. از آنجایی که اغلب کاربران از موتور جست‌وجوی گوگل استفاده می‌کنند، اغلب اوقات استراتژی‌های بهینه سازی براساس الگوریتم‌های گوگل انجام می‌شود.

نکته‌ی مهم در تعریف سئو تاکید روی نتایج ارگانیک استو منظور از نتایج ارگانیک این است که برای قرار گرفتن سایت در موقعیت بهتر بر محتوای با کیفیت تکیه می‌شود نه استفاده از تبلیغات و پرداخت پول به موتورهای جست‌وجو.

اجرای SEO چیست؟

به طور کلی سئو ۲ بخش اصلی دارد: سئوی درون صفحه یا  و سئوی بیرون صفحه. منظور از سئو درون صفحه یا (on page seo) مجموعه اقداماتی است که باعث می‌شود سایت شما از نظر سرعت، امنیت، مشاهده‌پذیری، دسترسی و محتوا برای موتورهای جست‌وجو در رده‌ی بالایی قرار گیرد. پس از انجام سئو درون صفحه نوبت به اقداماتی می‌رسد که خارج از صفحه وب شما برای بهبود رتبه در نتایج جست‌وجو به شما کمک می‌کنند.

اجرای سئو درون صفحه – On Page

انتخاب کلمات کلیدی مناسب و استفاده در تگ‌های عنوان، توضیحات متا، عناوین داخل مطلب، متن جایگزین یا تگ alt و ..

نوشتن با کیفیت و بهینه سازی مناسب پست‌های وبلاگ

URLهای مناسب و قالب بندی شده

سرعت مناسب لود شدن صفحات سایت

امکان اشتراک گذاری محتوا در شبکه‌های اجتماعی

و موارد دیگر

اجزای سئو بیرون صفحه – Off Page

  • ایجاد بک لینک‌های طبیعی و با کیفیت
  • اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
  • و موارد دیگر

۲ فاکتور مهم در سئوی موفق توجه به اصل ارتباط (Relevance) و قدرت (Authority) است.

ارتباط: یکی از عواملی که باعث می‌شود در صفحه نتایج جست‌وجوی گوگل جایگاه بهتری کسب کنید این است که محتوای سایت دقیقا با چیزی که مخاطب جست‌وجو کرده است ارتباط داشته باشد. برای بهبود ارتباط باید به کلمات کلیدی، URLها، سرعت بالا امدن صفحات سایت و تجربه کاربری بهتر توجه کنیم.

قدرت: منظور از قدرت یک وبسایت محبوبیت آن است. قدرت یک وبسایت از طریق تعداد لینک‌هایی که به آن داده شده است، اندازه گیری می‌شود. برای بهبود قدرت وبسیات باید به تکنیک‌های سئوی بیرون صفحه مثل لینک سازی دقت کنیم.

SEM چیست؟

طبق تعریف ویکی پدیا،  SEM  یا بازاریابی موتور جست‌وجو درواقع نوعی بازاریابی اینترنتی با استفاده از تبلیغات پولی است که به‌منظور ارتقا وب‌سایت‌ از طریق افزایش مشاهده آن‌ در صفحات موتورهای جست‌وجو انجام می‌شود. یعنی SEM شامل تاکتیک‌های SEO و همچنین سایر تاکتیک‌های بازاریابی مانند استفاده از Google Ads، پرداخت در ازای کلیک (PPC) است.

محبوب‌ترین ابزارهای بازاریابی موتور جست‌وجو، Google AdWords و Bing Ads است که در موتورهای جست‌وجوی گوگل، یاهو و بینگ استفاده می‌شود. با توجه به اینکه در کشور ما گوگل پرکاربردترین موتور جست‌وجو محسوب می‌شود گوگل ادوردز مهمترین ابزار در بازاریابی موتور جست‌وجو است.

تفاوت بین SEO و SEM در چیست؟

همانطور که تا الان متوجه شدید، تفاوت اصلی در بین این دو اصطلاح در این است که بهینه سازی موتور جست‌وجو در واقع یکی از اجزای بازاریابی موتور جست‌وجو محسوب می‌شود. اما اگر بخواهیم به صورت جزیی‌تر تفاوت بین SEO و SEM را بیان کنیم باید به ۴ نکته توجه کنیم.

بارزترین تفاوت سرمایه‌ای است که این دو روش نیاز دارند. اغلب بر این باور هستند که سئو بدون هزینه است، هر چند که این باور اشتباه است و تولید محتوای با کیفیت نیازمند صرف زمان، تلاش و هزینه است.  اگر هزینه‌های نگهداری سایت را در نظر نگیریم. هزینه‌ای که برای سئو صرف می‌کنید سرمایه‌گذاری است که نتیجه آن را در آینده خواهید دید. اما از طرف دیگر استفاده از SEM یک هزینه جاری است و اگر از روش  PPC استفاده کنید به ازای هربار کلیک روی تبلیغات باید هزینه بپردازید.

جایگاهی که وبسایت شما در صفحه نتایج جست‌وجو با استفاده از هر یک از این روش‌ها به دست می‌آورد متفاوت است. اگر از Google Ads برای تبلیغات خود استفاده کنید معمولا نام سایت شما بالاتر از سایر وبسایت‌ها  و با علامت Ad نشان داده می‌شود. در حالی که با استفاده از سئو و جست‌وجوی ارگانیک شما بعد از سایت‌هایی که از Google Ads استفاده می‌کنند قرار خواهید گرفت.

نوع محتوایی که در هر کدام از روش‌های SEO و SEM مورد استفاده قرار می‌گیرد متفاوت است. معمولا سئو مبتنی بر محتوای با کیفیت و نسبتا طولانی است. در حالی که در بازاریابی موتور جست‌وجو معمولا از کاراکترهای کم ولی جذاب و تاثیرگذار استفاده می‌شود. همچنین صفحات فرود (landing pages) به صورتی طراحی می‌شوند که بیشترین تاثیر را کمترین عناصر دریافت کنند.

زمان رسیدن به نتیجه در این دو روش کاملا متفاوت است. در حالی که SEM شما را معمولا در کوتاه مدت به نتیجه می‌رساند. سئو به مدت زمان بیشتری برای کسب نتیجه نیاز دارد.

کدام روش بازاریابی بهتر است؟

مارکترها در مورد اینکه کدام روش بهتر نظر خودشان را دارند. اما یک پاسخ قطعی برای آن وجود ندارد. اگر استراتژی اصلی شما بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing) باشد، بهترین رویکرد استفاده از سئو ارگانیک خواهد بود. اما در بسیاری از موارد که رقابت بسیار شدید است، امکان اینکه تنها از روش سئو ارگانیک به موفقیت برسید بسیار دشوار خواهد بود. بنابراین استفاده از تاکتیک‌هایی مانند PPC خیلی بیشتر از SEO به شما کمک خواهد کرد.

برای مثال اگر وبسایت خود را به تازگی راه اندازی کرده‌اید و قصد دارید به سرعت آمار بازدیدهای شما افزایش یابد راه‌اندازی یک کمپین PPC خیلی زودتر از SEO شما را به هدفتان می‌رساند. اما تنها تکیه بر PPC شاید در کوتاه مدت آمار بازدیدهای شما را بالا ببرد اما اگر محتوای کافی و باکیفیت برای ارائه نداشته باشید ممکن است با افت شدید مواجه شوید.

بنابراین وقتی قرار است بهترین تاکتیک را انتخاب کنید، مهم است که ابتدا وضعیت و اهداف خود را ارزیابی کنید و مطمئن شوید کدام روش می‌تواند جایگاه شما را در وضعیت بهتری نسبت به رقبا قرار دهد. به طور کلی اگر بخواهیم بگوییم کدام روش برای وبسایت بهتر است باید بگوییم هر دو روش باهم.

16 دی 1398
اشتراک گذاری
امین بینایی

امین مدیریت خونده و عاشق نوشتنه. مهم‌ترین سرگرمیش هم فوتبال دیدنه.