چگونگی سنجش ROI یا نرخ بازگشت در کمپین‌های گوگل ادز
5 اسفند 1398 مدت زمان خواندن ۱۲ دقیقه

چگونگی سنجش ROI یا نرخ بازگشت در کمپین‌های گوگل ادز

اندازه‌گیری نرخ بازگشت سرمایه یا همان ROI در یک کمپین گوگل ادز، قدم مهمی است که در راستای بهینه‌سازی موثر کمپین‌های تبلیغاتی خود باید بردارید. شما باید بدانید که چقدر قرار است سرمایه‌گذاری کنید و چقدر از آن سرمایه‌گذاری قرار است بازگردد. این تنها راهی است که می‌توانید کمپین خود را در بالاترین جایگاه نگاه دارید و به موفقیت برسید.

به گوگل ادز به چشم یک ماشین قدیمی نگاه کنید که هربار دسته آن را می‌کشید، هر سه تصویر یکسان می‌آیند و شما برنده می‌شوید! در واقع گوگل ادز را می‌توانیم از یک جنبه به این ماشین‌ها شبیه کنیم. در این سرویس تبلیغاتی شما نیاز دارید ترکیب درستی از سه فاکتور Targeting یا هدف‌گذاری، Bids یا قیمت مزایده و متن تبلیغاتی عالی داشته باشید تا بتوانید کمپین موفق و در نتیجه به فروش بیشتر برسید. اگرچه Slot یا خانه‌های این ماشین کاملا شانسی کار می‌کنند اما گوگل ادز دیگر بحث شانس در میان نیست؛ مادامی که می‌دانید گوگل ادز چطور کار می‌کند و ریزه‌کاری‌های آن را بلد باشید، می‌توانید در هر بخش بهترین عملکرد را داشته باشید.

این که با دانش کافی می‌توانید در گوگل ادز کمپین موفقی داشته باشید، یکی از بهترین بخش‌های این سرویس تبلیغاتی است. حالا با دانستن این موضوع، بگذارید برویم سراغ مبحث اصلی، یعنی چگونگی محاسبه نرخ بازگشت سرمایه یا همان ROI در پلتفرم تبلیغاتی گوگل ادز.

محاسبه ROI در تبلیغات گوگل

برای محاسبه نرخ بازگشت سرمایه از فرمولی که در زیر نوشته شده، استفاده می‌شود:

ROI = هزینه کالاهای فروخته شده / (هزینه کالاهای فروخته شده – درآمد)

انجمن اقتصادی آمریکا، اینطور گزارش می‌کند که ROI تبلیغات گوگل ادز به طور میانگین، ۲ دلار سود به ازای ۱ دلار هزینه است. توجه داشته باشید که این آمار، صرفا یک میانگین است و در این میان ممکن است برخی از کمپانی‌ها ROI کمتری نسبت به رقبای خود داشته باشند.

مهم‌ترین دلایلی که برخی از کسب‌وکارها ROI کمتری دارند، به شرح زیر است:

  • عدم هدف‌گذاری بر اساس کلمات کلیدی مناسب
  • عدم انتخاب بهترین قیمت مزایده برای هر کلیک
  • عدم محاسبه درست درآمد

دانستن چگونگی انجام هر یک از این موارد به صورت صحیح، می‌تواند مسیر را در تبلیغات گوگل برایتان روشن کرده و بیزینس شما را به ROI مطلوب خود نزدیک‌تر کند. در ادامه به صورت دقیق‌تر به این موضوع می‌پردازیم.

ردیابی دقیق نرخ تبدیل

اولین قدم برای افزایش ROI خود، دنبال کردن نرخ تبدیل است. هر کلیک روی وبسایت، به معنی انجام خرید توسط مشتری نیست. برای اینکه بتوانید به هدف خود از کلیک کاربران که تبدیل شدن آن‌ها به مشتری جدید است برسید، باید بتوانید تمام مسیری که کاربر تا مرحله انجام خرید می‌رود را دنبال و ردیابی کنید.

در واقع باید از لحظه‌ای که کاربر از طریق تبلیغ وارد سایت می‌شود، مسیر او تا دیدن صفحه «تشکر از خرید شما» را بتوانید ببینید و سپس با استفاده از اطلاعات به دست آمده، سایت و یا تبلیغ خود را بهبود ببخشید. البته این روش برای الکترونیکی که خریدها به صورت آنلاین صورت می‌گیرند کاربرد دارد. برای فروش محصولات به صورت تلفنی، می‌توانید از روش‌های پیگیری تلفنی استفاده کنید.

در صورتی که مرحله تنظیم دنبال کردن نرخ تبدیل را تکمیل کردید، نوبت انجام مرحله بعد می‌رسد.

هدف‌گذاری بر اساس کلمات کلیدی صحیح

این مرحله، نقش بسیار موثری را در افزایش و تعیین ROI تبلیغات گوگل شما دارد. نکته حیاتی این است که کلمات کلیدی که برای تبلیغات خود انتخاب می‌کنید، مشتری را به سمت خرید محصول هدایت کند نه اینکه برای به دست آوردن اطلاعات استفاده شود. در نهایت هرچه باشد، ROI از طریق نتایج فروش، که از کلیک روی تبلیغات انجام می‌گیرد، قابل محاسبه است.

در حالی که بسیاری از کسب‌وکارها و صنایع، کلمات کلیدی صحیح به منظور هدایت مشتری به خرید را استفاده می‌کنند، بسیاری دیگر از رقبای آن‌ها هستند که خواسته یا ناخواسته (بیشتر بگذارید روی عدم دانش کافی) از این کلمات کلیدی استفاده نمی‌کنند. این موضوع در نهایت باعث می‌شود تا پیدا کردن و انتخاب بهترین محصول یا سرویس برای کاربران سخت‌تر شود و همین منجر به کاهش نرخ بازگشت سرمایه یا ROI می‌شود.

اگر شما نیز همانند دسته دوم علاقه‌ای به استفاده از کلمات کلیدی مشخص ندارید، می‌توانید در طول زمان، با آزمون و خطا کلمات کلیدی مورد نظر را بر اساس سلیقه خود بیابید و کارایی آن‌ها را در نتایج بررسی کنید. از بهترین روش‌ها برای افزایش کیفیت این فرآیند، محاسبه تعداد خریدهایی است که از طریق کلمات انتخاب شده، انجام می‌گیرد.

تعیین قیمت پیشنهادی

اگر درآمد فروش شما بیشتر از هزینه تبلیغات باشد، ROI شما مثبت خواهد بود. این موضوع کاملا بدیهی است و محاسبه آن بسیار ساده است. اما از کجا خواهید دانست که کدام قیمت پیشنهادی را برای هر کلمه پیشنهادی انتخاب کنید تا به بهترین ROI مورد نظر خود برسید؟

برای انجام این کار، ابتدا لازم است درآمد خود را به ازای هر کلیک، محاسبه کنید. درآمد به ازای هر کلیک، مقدار سودی است که شما پس از هر کلیک به دست می‌آورید. این میزان قطعا در هر کلمه کلیدی متفاوت و منحصر به آن کلمه کلیدی است. برای محاسبه این درآمد، کافی است درآمد هر نرخ تبدیل را در میزان نرخ تبدیل هر کلمه، ضرب کنید. برای مثال، اگر شما به ازای هر نرخ تبدیل ۲۰۰ دلار کسب کنید و میزان نرخ تبدیل ۲ درصد باشد، درآمد شما به ازای هر کلیک، ۴ دلار خواهد بود.

این یعنی شما به ازای هر کلیک، ۴ دلار درآمد به صورت میانگین خواهید داشت. در این صورت اگر شما قیمت مزایده‌ای هر کلیک را بیش از ۴ دلار را انتخاب کنید، واضح است که در این شرایط ضرر خواهید کرد و ROI شما منفی خواهد بود.

حال که با چگونگی محاسبه درآمد خود به ازای هر کلیک آشنا هستید، مسلما این سوال برایتان پیش می‌آید که چگونه بهترین قیمت پیشنهادی را برای افزایش ROI انتخاب کنید. برای محاسبه این مقدار کافی است از فرمول زیر پیروی کنید:

(1 + ROI) / (درآمد به ازای هر کلیک) = CPC (هزینه به ازای هر کلیک)

برای مثال اگر ROI مد نظر شما ۵۰ درصد است و درآمد شما به ازای هر کلیک نیز ۴ دلار است، بهترین قیمت پیشنهادی برای CPC شما، ۲.۶۸ دلار خواهد بود.

محاسبه ROI تبلیغات گوگل، نیازمند زمان، صبر و تحلیل است. اما پس از این که توانستید نرخ تبدیل را اندازه‌گیری کنید و بهترین کلمات کلیدی که قیمت مزایده‌ای سودده‌ای برای شما دارند انتخاب کردید، مشاهده خواهید کرد که چقدر پیش‌بینی و اندازه‌گیری نرخ تبدیل کمپین‌های شما در گوگل ادز ساده است.

منبع: TargetMarketing

5 اسفند 1398
اشتراک گذاری
مجتبی هاشمی