۱۰ نکته برای اینکه به اهمیت ری‌مارکتینگ پی ببرید
26 بهمن 1398 مدت زمان خواندن ۱۲ دقیقه

۱۰ نکته برای اینکه به اهمیت ری‌مارکتینگ پی ببرید

یکی از موثرترین و کم‌هزینه‌ترین راه‌های تولید لید (سرنخ فروش) و افزایش تبدیل بازدیدکننده به مشتری در شبکه نمایش گوگل، استفاده از بازاریابی مجدد یا همان ری‌مارکتینگ (Google Ads remarketing) است. گاهی اوقات برخی از مخاطبان شما آگهی‌های شما را می‌بینند اما اقدام مورد نظر شما را انجام نمی‌دهند. با تمرکز روی این مخاطبان می‌‌توانید پیشنهادهای مرتبطی را به آن‌ها ارائه کنید که منجر به افزایش فروش شما شود. در این پست از بلاگ فرنیان قصد داریم در مورد بازاریابی مجدد یا ری‌مارکتینگ با استفاده از گوگل ادز و گوگل آنالیتیکس بیشتر توضیح دهیم.

اصلا ری‌مارکتینگ چیست؟

ری‌مارکتینگ به عبارت ساده یعنی نشان دادن تبلیغات تنها به کسانی که پیش از این با فعالیت‌های دیجیتال شما تعامل داشته‌اند ولی اقدام مورد نظر شما (مانند خرید محصول، سفارش خدمات، ثبت نام و … ) را انجام نداده‌اند.

گاهی اوقات ممکن است از زبان برخی افراد در مورد ری‌مارکتینگ چیزهای ناخوشایندی شنیده باشید، اما این افراد که از خطرات بازاریابی مجدد صحبت می‌کنند یا درک درستی از آن ندارند و از قدرت آن بی خبر هستند یا اینکه به خوبی نتوانستند آن را اجرا کنند! در ادامه این مطلب قرار است به ۱۰ نکته در مورد ری‌مارکتینگ اشاره کنیم که می‌تواند که کل استراتژی تبلیغات کلیکی شما را تغییر دهد.

۱. نرخ تبدیل ری‌مارکتینگ به مرور زمان افزایش می‌یابد

آمارها نشان می‌دهد که هر چه کاربران بیشتری آگهی شما را در یک کمپین ری‌مارکتینگ مشاهده کنند، نرخ تبدیل آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. اگرچه طبیعی است که نرخ کلیک به مرور زمان کاهش ‌یابد، اما کسی که بعد از دیدن چندباره آگهی شما تصمیم می‌گیرد روی آن کلیک کند، احتمال اینکه تبدیل به مشتری شما شود ۲ برابر از حالت عادی بیشتر است!

در نظر بگیرید که اغلب افراد گرفتاری‌های ذهنی زیادی در زندگی دارند. در واقع با استفاده از ری‌مارکتینگ ضمن تقویت نام تجاری و رساندن پیام خود به آن کاربر، او هر زمان که آگهی شما را می‌بیند، به او یادآوری می‌کند تا کاری که قرار بود انجام دهد اما به دلایلی از انجام آن منصرف شده است را به اتمام برساند.

آن‌ها با دیدن آگهی‌های شما کم‌کم با برندتان آشنا می‌شوند و به آن اعتماد می‌کنند در نهایت زمانی که وقت آزاد داشته باشند به احتمال زیاد تبدیل به مشتری شما می‌شوند.

۲. آیا آگهی‌های ری‌مارکتینگ باعث انزجار کاربران از آگهی ما می‌شود؟

گاهی اوقات ممکن است مشتری از دیدن زیاد آگهی شما خسته و منزجر شده باشد، در این صورت اگر آن‌ها خیلی از دست آگهی شما عصبانی باشند مطمئنا روی آن کلیک نمی‌کنند. از این رو می‌توانیم نتیجه بگیریم یک روش آسان برای اینکه بفهمیم کمپین ری‌مارکتینگ ما تاثیر مثبت دارد یا منفی اندازه گیری میزان خستگی مخاطب از آگهی (ad fatigue) است.

خستگی از آگهی (ad fatigue) به این مفهوم اشاره دارد که هرچه بیشتر یک تبلیغ را مشاهده کنید، احتمال اینکه روی آن کلیک کنید کمتر می‌شود، زیرا مردم از دیدن دوباره یک موضوع بارها و بارها خسته می شوند. اگر کاربران از تبلیغات شما عصبانی یا اذیت شده باشند نرخ خستگی از آگهی بالاتر هم می‌رود.

در یکی از تحقیقاتی که روی هزاران آگهی روی شکبه نمایش گوگل انجام شد، تاثیر خستگی از آگهی در تبلیغات ری‌مارکتینگ در مقابل تبلیغات غیر ری‌مارکتینگ بررسی شد که نتیجه جالب توجهی به دست آمد.

نتیجه این تحقیق نشان می‌دهد نرخ خستگی از آگهی در کمپین‌های ری‌مارکتینگ تقریبا نصف آگهی‌های غیر ری‌مارکتینگ است.

بنابراین اگر آگهی‌های ری‌مارکتینگ منزجر کننده است چرا افراد تقریبا دو برابر آگهی‌های معمولی به آن علاقه نشان می‌دهند و چرا با هر بار نمایش آگهی نرخ تبدیل آن بالاتر و بالاتر می‌رود؟

همچنین فراموش نکنید که می‌توانید با استفاده از طریق چندین آگهی نمایشی به صورت چرخشی آگهی‌های ری‌مارکتینگ خود را جذاب‌تر و مفیدتر نشان دهید تا از میزان خستگی از آگهی آن کاسته شود.

۳. فیسبوک و شبکه نمایش گوگل بهترین راه برای دست‌یابی به مخاطبان هستند

از چه راهی می‌توانید بیشترین بازدید کننده را برای آگهی‌های ری‌مارکتینگ خود به دست بیاورید؟ در حال حاضر شبکه نمایش گوگل (Google Display Network) و فیسبوک بیشترین دسترسی را برای کمپین‌های ری‌مارکتینگ فراهم می‌کنند.

شاید جالب باشد که بدانید در حال حاضر، ۹۰ درصد از کاربران اینترنت در سراسر جهان، از شبکه نمایش گوگل استفاده می‌کنند و ۶۵ درصد آن‌ها هر روز به آن دسترسی دارند. به گفته گوگل هر ماه بیش از ۱ میلیارد کاربرد بیش از ۱ تریلیون ایمپرشن را روی شبکه نمایش گوگل ایجاد می‌کنند.

همچنین فیسبوک در حال حاضر بیش از ۱.۴ میلیارد کاربر دارد که به گفته مدیران فیسبوک بیش از ۱ میلیارد نفر از آن‌ها روزانه به فیسبوک سر می‌زنند.

آگهی‌های ری‌مارکتینگ که تا به حال در شبکه نمایش گوگل و فیسبوک به نمایش گذاشته شده، نشان می‌دهد هر دوی این راه‌ها به طرز باورنکردنی قدرتمند و تاثیرگذار هستند.

۴. ری‌مارکتینگ یکی از قدرتمندترین ابزارهای برندسازی است

هم محتوای ارگانیک و هم محتوای تبلیغاتی برای ما بسیار مهم و تاثیرگذار هستند اما یک مشکل کوچک در این رابطه وجود دارد. برندسازی و ایجاد هویت یک برند تنها با استفاده از متن‌های تبلغیاتی و محتوای جستجوی ارگانیک بسیار دشوار است. امکان استفاده از کاراکترهای محدود، محدودیت در استفاده از لوگو و عناصر تصویری که مارکترها برای برندسازی از آن‌ها استفاده می‌کنند از جمله دشواری‌های برندسازی به کمک متن‌های تبلیغاتی هستند.

اما استفاده از ری‌مارکتینگ یک روش جذاب برای برندسازی است چرا که شما می‌توانید به کمک خلاقیت‌های جادویی که به تصویر اضافه می‌کنید، باعث شوید مشتریان شما را دوست داشته باشند و به خاطر بسپارند.

تحقیقاتی که در این زمینه انجام شد نشان می‌دهد اکثر ترافیکی که از طریق جست‌وجو به سایت‌ها دسترسی پیدا می‌کنند، دارای این ويژگی‌ها هستند:

  • از طریق جست‌وجوی ارگانیگ غیر برند به سایت می‌رسند
  • به مشتری تبدیل نمی‌شوند
  • سایت را ترک می‌کنند و هرگز بر نمی‌گردند

در واقع اغلب سایت‌ها در دستیابی به کاربران موفق عمل می‌کنند اما در تبدیل کردن آن‌ها به مشتری و در یاد مشتری ماندن عملکرد موفقی ندارند.

حالا بیایید بررسی کنیم پس از اجرای کمپین ری‌مارکتینگ چه اتفاقی می‌افتد؟

در کمپین ری‌مارکتینگی که سایت ورداستریم «WordStreem» اجرا کرده، نشان می‌دهد پس از ۱۸ ماه بازاریابی مجدد، تعداد کاربرانی که چندین بار از سایت بازدید کرده‌اند ۵۰ درصد افزایش یافته است. همچنین نرخ تبدیل هم ۵۱ درصد افزایش یافت و مدت زمان باقی ماندن کاربران در سایت به طرز اعجاب انگیزی ۳۰۰ درصد افزایش پیدا کرد! در واقع به کمک ری‌مارکتینگ و یادآوری سایت به مشتریان علاقه‌مند و ترغیب کردن آن به اقدام، سرعت بهینه سازی سایت ۷ برابر شد.

۴. ری‌مارکتینگ یک ابزار قدرتمند در بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) است

امروزه مفهوم اولیه قیف بازاریابی در زمینه بهینه سازی نرخ تبدیل (Conversions Rate Optimization) ارزش خودش را از دست داده است. در واقع امروز مشتریان ما حتما مسیر امیپرشن، کلیک، تبدیل، از دست دادن مشتری در صفحه فرود را طی نمی‌کنند.

در حقیقت مشتریان ما به وسیله چتر نجات می‌توانند در هر مرحله از قیف بازاریابی فرود بیایند. در واقع قیف بازاریابی امروز بیشتر شبیه به یک رودخانه است که مشتری می‌تواند در هر نقطه‌ای وارد جریان شود و به کمک ری‌مارکتینگ می‌توانیم کاری کنیم که هیچوقت از این جریان خارج نشوند.

۶. امتیاز کیفی یا کوالیتی اسکور در گوگل بسیار اهمیت دارد

گاهی اوقات بعضی از تبلیغات‌چی‌ها با استفاده از آگهی‌های غیرجذاب سعی می‌کنند بازدیدکنندگان را از کلیک کردن روی آگهی منصرف کنند، چرا؟ از آنجایی که گوگل به ازای هر کلیکی که روی آگهی شما، از شما هزینه می‌گیرد، اگر کلیکی صورت نگیرد شما می‌توانید بدون پرداخت هزینه، ایمپرشن رایگان دریافت کنید.

اما حقیقت چیز دیگری است. این کار به شدت روی کوالیتی اسکور شما تاثیر منفی می‌گذارد.

در شبکه نمایش گوگل هر ۰.۱ درصد افزایش در نرخ کلیک (CTR) می‌تواند باعت کاهش ۲۰ درصدی هزینه هر کلیک (CPC) شود. عکس این ماجرا هم صادق است کاهش در نرخ کلیک مساوی است با افزایش هزینه.

بنابراین به جای اینکه تلاش کنید از روش‌های کاهش نرخ کلیک استفاده کنید، از روش‌های افزایش کوالیتی اسکور بهره ببرید و آگهی‌های ری‌مارکتینگ خود را جذاب، قابل کلیک و با هدف‌گیری افراد درست ایجاد کنید.

نکته: عکس‌ها بهتر از متن عمل می‌کنند، گوگل ممکن است به صورت اتوماتیک متن آگهی‌های شما را به چیزی شبیه عکس تبدیل کند که به آن «Richer Text» گفته می‌شود.

۷. آگهی‌های شبکه جست‌وجو نرخ تبدیل بالاتری دارد اما نباید شبکه نمایش را نادیده گرفت

به دلیل قصد خرید بالا در کاربرانی که یک کلمه کلیدی را جستجو می‌کند، معمولا آگهی‌های مربوط به شبکه جستجو بالاترین نرخ تبدیل را دارند. در سال‌های گذشته شبکه نمایش گوگل چندان مورد استفاده قرار نمی‌گرفت اما امروزه به دلیل ری‌مارکتینگ و سایر پیشرفت‌ها در آگهی‌های شبکه نمایش و شبکه‌های اجتماعی، نرخ تبدیل در شبکه نمایش هم افزایش یافته و حتی در برخی از کسب و کارها بالاتر از نرخ تبدیل در شبکه جستجو است.

۸. هزینه کلیک در ری‌مارکتینگ بسیار ارزان است

آگهی‌های تبلیغاتی در شبکه جستجوی گوگل به خصوص در صنایع بسیار رقابتی می‌تواند چندین دلار به ازای هر کلیک هزینه در پی داشته باشد. حتی گاهی اوقات کسب و کارها مجبور می‌شوند برای کلمات کلیدی رقابتی تا ۵۰ دلار به ازای هر کلیک بپردازند. اما هزینه آگهی‌های ری‌مارکتینگ چه در شبکه نمایش گوگل و چه شبکه‌های اجتماعی، ۲ تا ۱۰۰ برابر ارزان‌تر است.

البته در کوتاه مدت نرخ تبدیل در شبکه جستجو بالاتر از آگهی‌های ری‌مارکتینگ در شبکه نمایش و شبکه‌های اجتماعی است، اما هزینه هر کلیک هم به نسبت آن گران‌تر خواهد بود. اما اگر نسبت هزینه به نرخ تبدیل را محاسبه کنیم گاهی اوقات ری‌مارکتینگ می‌تواند نرخ بازگشت سرمایه بالاتری را به ما ارائه دهد.

۹. ری‌مارکتینگ به شبکه نمایش و شبکه‌های اجتماعی محدود نمی‌شود

در حالی که وقتی از ری‌مارکتینگ صحبت می‌شود بیشتر تمرکز روی شبکه نمایش و شبکه‌های اجتماعی است، اما ری‌مارکتینگ تنها به این موارد محدود نمی‌شود.

فهرست ری‌مارکتینگ برای آگهی‌های جستجو که به اختصار RLSA (مخفف remarketing lists for search ads) گفته می‌شود هدف از جست‌وجو را با مشخصات کاربر مانند مکان، ابزار (گوشی یا دسکتاپ) و زمان جستجو ترکیب می‌کند و سپس آن را با تاریخچه جست‌وجو بررسی می‌کند و یک ترکیب فوق‌العاده قدرتمند به وجود می‌آورد.

به طور میانگین آمار نشان می‌دهد کمپین‌های RLSA، ۲ برابر نرخ کلیک بیشتر و ۵۰ درصد هزینه کلیک کمتر را در پی دارد، همچنین نرخ تبدیل در این کمپین‌ها ۲ برابر کمپین‌های جستجوی معمولی است.

۱۰. ری‌مارکتینگ فوق‌العاده روی فیسبوک و توییتر می‌تواند کمپین ری‌مارکتینگ را ۱۰ تا ۱۰۰ برابر قدرتمندتر کند!

درست است که ما عاشق ری‌مارکتینگ هستیم ولی کار بیهوده‌ای است اگر بخواهیم هرکسی که از سایت ما بازدید می‌کند را هدف قرار دهیم. دقت کنید این که شخصی به محصولات یا خدمات شما علاقه دارد به این معنی نیست که بازار هدف مناسبی برای شما محسوب می‌شود. به موارد دیگری هم باید دقت کنید از جمله اینکه آیا آن شخص اصلا توانایی خرید محصولات شما را دارد؟

به طور کلی تنها ۲ تا ۴ درصد از کوکی‌های ری‌مارکتینگ (remarketing cookie) شما به لید (سرنخ فروش) و فروش منجر می‌شود.

پس چرا ما ری‌مارکتینگ مجدد معمولی برای همه انجام می‌دهیم وقتی می‌توانیم از ری‌مارکتینگ فوق‌العاده (Super-Remarketing) فقط برای بازار هدف استفاده کنیم؟

اگر بخواهیم مختصر و مفید بگوییم ری‌مارکتینگ فوق‌العاده به شما اجازه می‌دهد تا کوکی‌های ری‌مارکتینگ را بر اساس هزاران داده جمعیت شناختی (مانند سن، جنسیت، شغل، موقعیت اجتماعی و …) که در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد دسته بندی و هدف‌گیری کنید. همچنین برای این کار باید از تاریخچه خرید‌های پیشین و لیست علاقه‌مندی‌های کاربران هم استفاده کنید.

در حال حاضر امکان سوپر ری‌مارکتینگ تنها روی پلتفرم‌های تبلیغاتی فیسبوک و توییتر وجود دارد، ولی این پلتفرم‌ها آنقدر قدرتمند عمل کرده‌اند که پیش بینی می‌شود گوگل هم به زودی از پلتفرم مشابهی رونمایی کند.

در نهایت ری‌مارکتینگ باید استراتژی تبلیغات کلیکی شما را تغییر دهد

ری‌مارکتینگ یک ابزار مهم برای تبلیغات پولی، رسانه‌های اجتماعی و بازاریابان محتوا است. ری‌مارکتینگ به شما کمک می‌کند تا کارها را بهتر انجام دهید. هرگز اجازه ندهید مخاطبان شما از شما دور شوند یا شما را از یاد ببرند. ری‌مارکتینگ می‌تواند برند شما را از فراموش شدن نجات دهد.

26 بهمن 1398
اشتراک گذاری
امین بینایی

امین مدیریت خونده و عاشق نوشتنه. مهم‌ترین سرگرمیش هم فوتبال دیدنه.