۱۲ گام ساده برای راه‌اندازی کمپین ری‌مارکتینگ در گوگل ادز
4 آذر 1399 مدت زمان خواندن ۱۲ دقیقه

۱۲ گام ساده برای راه‌اندازی کمپین ری‌مارکتینگ در گوگل ادز

بازاریابی مجدد یک روش قدرتمند و مقرون به صرفه برای دستیابی به افرادی است که پیش از این از سایت شما بازدید کرده‌اند و حالا قصد دارید مجددا آن‌ها را با پیشنهاد‌های خود ترغیب کنید تا دوباره به سایت شما بیایند و مشتری شما شوند. پیش‌تر در پستی جداگانه ۱۰ نکته از اینکه چرا ری‌مارکتینگ اهمیت دارد را بررسی کرده بودیم. حالا در این پست می‌خواهیم چگونگی راه‌اندازی کمپین ری‌مارکتینگ در گوگل ادز را بررسی کنیم.

۱. استراتژی ری‌مارکتینگ خود را تعریف کنید

آیا قصد دارید همه بازدیدکنندگان سایت را مورد هدف قرار دهید؟

آیا قصد دارید فقط بازدیدکنندان از صفحه مشخصی از سایت را هدف گیری کنید؟

۲. کد ریمارکتینگ را ایجاد کنید

Ads > Shared Library > Audience Manager > New Audience > Website Visitors

۳. تمام پارامترهای مورد نیاز از جمله مدت عضویت، نام لیست و توضیح مختصری از تگ را پر کنید و روی save کلیک کنید.

۴. روی کد ریمارکتینگ جدید (new remarketing code) بروید و لینک tag را کلیک کنید.

۵. کد ریمارکتینگ جدید را در صفحات جدید کپی کنید.

۶. سپس به بخش همه کمپین‌های آنلاین (all online campaign) برگردید.

۷. یک کمپین جدید با عنوان Remarketing ایجاد کنید

۸. در کمپین Remarketing، اد گروپ‌های جدید ایجاد کنید و تنظیمات آن را روی Max CPC قرار دهید.

۹. هم متن و هم عکس تبلیغاتی را به این اد گروپ اضافه کنید.

۱۰. سپس درون اد گروپ ایجاد شده بمانید و روی تب مخاطبان (Audiences) کلیک کنید.

۱۱. روی آیکون مداد کلیک کنید و قسمت ویرایش مخاطبان (edit audiences) را انتخاب کنید، در این قسمت remarketing را انتخاب کرده و لیست ریمارکتینگ که ایجاد کرده‌اید را انتخاب کنید.

۱۲. خب حالا شما می‌توانید مخاطبان گذشته خود را دوباره به سایتتان برگردانید.

ریمارکتینگ با گوگل آنالیتیکس

اگر با ابزار ریمارکتینگ گوگل آشنایی ندارید، بهتر است بدانید ریمارکتینگ به شما اجازه می‌دهد تا با کاربرانی که یک یا چند بار از سایت شما بازدید کرده‌اند تعامل داشته باشید و این امکان را به شما می‌دهد تا کاری کنید که این کاربران در هنگام مرور وب آگهی‌های شما را ببینند.

تجربه نشان می‌دهد کمپین‌های ریمارکتینگ تاثیر به سزایی در جذب کاربرانی دارد که پیش از این از سایت شما بازدید‌ کرده‌اند اما اقدام مورد نظر شما (مانند خرید محصول یا ثبت نام در خبرنامه و …) را انجام نداده‌اند.

گوگل اجازه می‌دهد تنظیمات کمپین‌های ریمارکتینگ را به کمک کدهای ردیابی گوگل آنالیتیکس و داده‌های به دست آمده از آن سریع‌تر و هوشمندانه‌تر انجام دهیم. در ادامه در مورد آن توضیح می‌دهیم.

کد ریمارکتینگ جدید

دیگر دوران ایجاد کدهای ریمارکتینگ جدید برای هر مخاطب جدید یا (لیست ریمارکتینگ) گذشته است. در حال حاضر همه کاری که ما باید انجام دهیم این است که مخاطبان خود را در آنالیتیکس ایجاد کنیم و آن را به حساب کاربری گوگل ادز وارد کنیم.

بهترین بخش ایجاد مخاطبان از طریق کد آنالیتیکس این است که هر لیست ریمارکتینگ جدید یا مخاطبان جدیدی که ایجاد می‌کنید، برای جمع آوری کوکی‌های بازدیدکنندگان نیازی نیست از ابتدا شروع کنید. کد جدیدی که ایجاد می‌کنند همه کوکی‌هایی که بر اساس مخاطب منحصر به فرد لیست شما ایجاد شده است را جمع آوری می‌کند.

ریمارکتینگ هوشمندانه‌تر

این روزها نه تنها ریمارکتینگ آسان‌تر شده بلکه هوشمندانه‌تر هم شده است. دیگر برای ایجاد لیست‌های ریمارکتینگ حتما نیازی به استفاده از گوگل ادز نداریم، بلکه اکنون می‌توانیم از طریق گوگل آنالیتیکس هم این کار را انجام دهیم.

ما این امکان را داریم که از بین تگ‌های همه بازدیدیکنندگان از سایت (All Visitors to the Site)، بازدیدکنندگان صفحه‌ای خاص از وبسایت (Visitors who have reached a specific page) و بازدیدکنندگان که تبدیل به مشتری شده‌اند (Visitors who have already converted) انتخاب کنیم. اما همچنین یک گزینه دیگر هم در اختیار ما قرار دارد تا نوع ریمارکتینگ را خودمان با استفاده از بخش بندی بازدیدکنندگان (Visitor Segments) ایجاد کنیم.

حالا می‌توانیم از داده‌های ارزشمند در آنالیتیکس استفاده کرده و لیست‌های ریمارکتینگ را بر اساس ابعاد و شاخص‌هایی، مانند مدت زمان بازدید، شهر و تکمیل هدف در آنالیتیکس ایجاد کنیم. همچنین شما می‌توانید به Sequence Filter نگاه کنید و مخاطبان هدف خود را بر اساس مسیری که در سایت شما طی می‌کنند انتخاب کنید.

این امکانات جدید به ما اجازه می‌دهد تا با جزئیات بیشتری کاربران را برای ریمارکت کردن انتخاب کنیم. هر چقدر در انتخاب لیست‌های ریمارکتینگ با دقت بیشتری عمل کنیم، در انتخاب آگهی‌های مرتبط با این کاربران می‌توانیم بهتر عمل کنیم.

البته فراموش نکنید همچنان مخاطبانی که انتخاب می‌کنیم باید ۱۰۰ بازدید منحصر به فرد داشته باشند تا واجد شرایط ارائه آگهی به آن لیست ریمارکتینگ باشیم. بنابراین اگرچه دقیق و جزئی‌نگر بودن چیز خوبی است اما باید روی اندازه لیستی هم که ایجاد می‌کنید تمرکز داشته باشید.

با همه این تغییرات، ریمارکتینگ از چیزی که قبلا بود بسیار قدرتمندتر و موثرتر شده است و هرچقدر مارکترها در استفاده از داده‌های آنالیتیکس هوشمندانه‌تر عمل کنند، تاثیر ریمارکتینگ هم بیشتر خواهد شد. اکنون شما می‌توانید در گام‌های ۶ تا ۱۲ راهنمای ریمارکتینگ، این مراحل جدید را جایگزین کنید:

۱. وارد  حساب آنالیتیکس شوید.

۲. به قسمت تعریف مخاطبان (Audience Definition) بروید.

۳. روی مخاطب جدید (+New Audienc) کلیک کنید.

۴. پارامترهای مورد نیاز را تکمیل کنید

۵. تنظیمات را طبق نظر خودتان شخصی سازی کنید.

4 آذر 1399
اشتراک گذاری
امین بینایی

امین مدیریت خونده و عاشق نوشتنه. مهم‌ترین سرگرمیش هم فوتبال دیدنه.