Ad Rank در گوگل ادز چیست و چطور آن را بهبود ببخشیم؟
19 بهمن 1398 مدت زمان خواندن ۱۲ دقیقه

Ad Rank در گوگل ادز چیست و چطور آن را بهبود ببخشیم؟

به طور خلاصه و بدون هیچ مقدمه دیگری، Ad Rank ارزشی است که به تبلیغ شما (از نوع PPC) داده می‌شود و بر اساس این ارزش و اهمیت، موقعیت آن در صفحه جست‌وجوی گوگل (SERP) و یا اینکه اصلا شرایط و صلاحیت نمایش در آن را داشته باشد یا خیر، مشخص می‌شود.

حال اینکه این ارزش و اهمیت از طرف گوگل چگونه محاسبه می‌شود، فرآیند پیچیده‌ای دارد که در ادامه راجع به آن صبحت خواهیم کرد.

به طول کلی موقعیت تبلیغ شما به چند عامل بستگی دارد. ابتدا اینکه مشخصا برای هر تبلیغ، از کلمات کلیدی متعددی استفاده می‌شود و میزان سرمایه‌گذاری شما روی هر کلمه، خود به تنهایی اعتبار و ارزش مشخصی را به تبلیغ شما می‌بخشد. اما علاوه بر مبلغی که روی کلمات کلیدی تعیین می‌کنید، اعتبار و امتیاز خود آن کلمه هم تاثیر بسیاری در موقعیت قرار گیری تبلیغ شما در نتایج جست‌وجوی گوگل (SERP) خواهد داشت.

اما این روند و شیوه محاسبه، در اکتبر ۲۰۱۳ دستخوش تغییر شد و فرمول و الگوریتم محاسبه Ad Rank توسط گوگل تغییر کرد. تا پیش از این فرمول محاسبه Ad Rank به دو عامل بستگی داشت:

Ad Rank = CPC BID * Quality Score

اما از ماه اکتبر و پس از تغییرات صورت گرفته، شیوه محاسبه Ad Rank به سه عامل بستگی دارد. در کنار CPC BID یا مبلغی که مایل هستید به ازای هر کلیک روی تبلیغ خود بپردازید و امتیازی که بر اساس کیفیت کلمات کلیدی و تبلیغات خود بدست آورده‌اید، از این پس یک عامل کلیدی دیگر هم وجود دارد.

گوگل این مهم را اینگونه مطرح کرده است:

the expected impact from your ad extensions and formats.

برداشت خلاصه از این جمله به این صورت است که، هرچقدر تبلیغات شما ظاهر جذاب‌تری داشته باشد و از فرمت‌ها و ویژگی‌هایی که گوگل (مثل Ad Extensions) در اختیارتان قرار داده بیشتر استفاده کنید، رتبه شما بالاتر خواهد رفت.

بنابراین اگر در حال حاضر از حالت پیش‌فرض و ساده تبلیغات استفاده می‌کنید، قادر نخواهید بود که رتبه و جایگاه مناسبی در نتایج گوگل بدست آورید. حتی اگر مبلغ CPC و امتیاز کیفیت تبلیغات شما بالا باشد.

اما این فرمت‌ها و در واقع اکستنشن‌هایی که گوگل در اختیار ما قرار می‌دهد، شامل چه مواردی شده و چرا مهم هستند؟

«افزونه‌های تبلیغات» یا Ad Extensions که برای عموم کاربران در گوگل ادز در دسترس است، امکان گسترش امکانات ظاهری تبلیغات را در اختیار شما قرار می‌دهد. در واقع می‌توانید یک سری اطلاعات بیشتر و لینک‌های ضروری را به تبلیغ خود اضافه کنید که کاربر در سریع‌ترین زمان ممکن اطلاعاتی که شما مایل هستید را مشاهده کند.

لینک‌هایی که به رنگ آبی در پایین تصویر فوق مشاهده می‌کنید به اصلاح Sitelinks هستند که یکی از انواع همین افزونه‌ها است. از مهم‌ترین این افزونه‌ها می‌توان به امکان اضافه کردن تصویر، آدرس و دکمه Click-to-call اشاره کرد که در صورت نمایش تبلیغ شما در موبایل نمایش داده می‌شود.

یکی از دلایل اعمال این تغییرات این است که گوگل تمایل دارد کاربران بیشتر از این افزونه‌ها استفاده کنند. چراکه طبق تحقیقات و بررسی‌های صورت گرفته، استفاده از این افزونه‌ها و تجملی‌تر کردن تبلیغات، باعث بالا رفتن نرح کلیک روی تبلیغات یا CTR می‌شود. همچنین طبیعتا کلیک بیشتر روی تبلیغات برابر است با افزایش درآمد گوگل. از طرفی افزایش نرخ CTR برای خود تبلیغ کنندگان هم تاثیر مثبتی در پی خواهد داشت.

این تغییرات چه تاثیری روی تبلیغات شما دارد و باید چه اقداماتی به دنبال آن انجام داد؟

  • استفاده از افزونه‌ها یک اجبار است: خب، طبیعتا این امکانات و افزونه‌هایی که در اختیار شماست، همگی رایگان هستند ولی عموم کاربران از کنار آن‌ها به راحتی می‌گذرند و تمایلی به استفاده از آن‌ها ندارند. از همین رو، گوگل با تغییر در محاسبه Ad Rank و پررنگ‌تر کردن تاثیر استفاده از این ویژگی، کاری کرده تا به سادگی نتوان از کنار اد اکستنشن‌ها گذر کرد. در نهایت هم تاثیری که این اتفاق در پی دارد، هم برای شما و کسب‌وکارتان و هم گوگل، مثبت است.

بنابراین همین حالا بهتر است برای بهبود فاکتور اد رنک در تبلیغات گوگلی‌تان، سراغ دو چیز بروید؛ یک اینکه باید به دنبال بهبود کوالیتی اسکور باشید و مورد بعد استفاده از افزونه‌ها است.

19 بهمن 1398
اشتراک گذاری
آرین درویشی

آرین عاشق خلق کردنه، محتوای متنی تصویری یا حتی برنامه‌نویسی. از نتیجه کار همیشه لذت می‌بره.