چطور احساسات مشتری را با کپی رایتینگ هدف قرار دهیم؟
16 دی 1398 مدت زمان خواندن ۱۲ دقیقه

چطور احساسات مشتری را با کپی رایتینگ هدف قرار دهیم؟

هیچ چیز به اندازه یک متن جذاب و قوی نمی‌تواند در موفقیت یک کمپین گوگل ادز تاثیر داشته باشد. در واقع اولین برخورد مشتری با کسب و کار شما همان متن تبلیغاتی شما است. همین موضوع اهمیت کپی رایتینگ درست را به ما نشان می‌دهد. پیش از این در وبلاگ فرنیان در مورد اهمیت کمپین‌های گوگل ادز و راه‌اندازی کمپین گوگل ادز صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم توضیح دهیم چطور می‌توانیم احساسات مشتری را با کپی رایتینگ درست هدف قرار دهیم و مشتری بیشتری را به کمک کمپین گوگل ادز خود جذب کنیم.

کپی رایتینگ چیست؟

کپی رایتینگ فرآیندی است که باعث افزایش اگاهی مخاطب نسبت به کسب و کار شده و با ایجاد یک تصویر ذهنی درست و منطبق با نیازش او را برای اقدام کردن ترغیب می‌کند. در واقع کپی رایتینگ علم و هنر تولید محتوای تبلیغاتی است.

گاهی اوقات کپی رایتینگ با بازاریابی محتوا اشتباه گرفته می‌شود، اما توجه داشته باشید که در تولید و بازاریابی محتوا تمرکز روی تولید یک محتوای ارزشمند است، در حالی که در کپی رایتینگ روی ترغیب مخاطب تاکید می‌شود. در واقع هدف اصلی کپی رایتینگ تاثیر گذاری روی مشتری است.

بسیاری از برندهای مشهور را با شعار تبلیغاتی آن‌ها می‌شناسیم، برای مثال شعار تبلیغاتی اپل به نام «متفاوت فکر کن» یا شعار کمپانی نایکی به نام «انجام بده» را شنیده‌ایم. این شعارها به درستی نشان می‌دهد یک کپی رایتینگ خوب چقدر در آگاهی از برند و همراه شدن مشتری با کسب و کار ما تاثیرگذار است.

چرا به کپی رایتینگ درست نیاز داریم؟

وقتی صحبت از تبلیغات و محتوای تبلیغاتی می‌شود بدون شک پای کمپین‌های گوگل هم به میدان می‌آید. می‌دانیم که برای راه‌اندازی یک کمپین گوگل ادز نیاز به استفاده از محتوای جذاب و کلمات کلیدی درست داریم. بدون تردید وقتی ما برای محصولات و خدمات از کمپین‌های گوگل ادز استفاده می‌کنیم، رقبای ما هم بیکار نمی‌نشینند و کمپین‌های خودشان را راه می‌اندازند، همین موضوع باعث می‌شود رقابت بسیار فشرده‌ای روی کلمات کلیدی به وجود بیاید. کپی رایتینگ درست به شما کمک می‌کند تا در این رقابت سخت و فشرده بتوانید ترافیک را به سمت صفحات فرود خودتان جذب کنید.

همچنین از آنجایی که برای نوشتن محتوای تبلیغاتی در گوگل ادز با محدودیت کاراکتر مواجه  هستیم باید بتوانیم با کمترین تعداد کلمه، بیشترین نرخ کلیک (CTR) و نرخ تبدیل (conversion rates) را به دست بیاوریم.

چگونه با کپی رایتینگ درست مشتری را جذب کنیم؟

حالا که متوجه شدیم کپی رایتینگ چقدر در کمپین گوگل ادز و جذب مشتری مهم است باید ببینیم برای تولید یک محتوای تبلیغاتی موفق باید به چه نکاتی توجه کنیم:

استفاده درست از کلمات کلیدی

اضافه کردن کلمات کلیدی به محتوای تبلیغاتی نسبتا ساده است، اما مهم است که این کلمات کلیدی را به درستی به کار ببریم. نباید فقط به اضافه کردن کلمات کلیدی اکتفا کنیم. گاهی اوقات استفاده بیش از اندازه از کلمات کلیدی نه تنها پیام را به خوبی منتقل نمی‌کند، بلکه می‌تواند از یک تبلیغات بدون کلمه کلیدی هم بدتر باشد.

استفاده از اعداد

اعداد به راحتی قابل مشاهده و درک هستند و استفاده از اعداد می‌تواند به خاص‌تر شدن محتوای تبلیغاتی شما کمک کند. همچنین به کمک اعداد می‌توانید اطلاعات دقیق‌تری را به نمایش بگذارید

علاوه بر این می‌توانید از شمارش معکوس در تبلیغات خود استفاده کنید. گوگل این امکان را فراهم کرده است که از یک شمارشگر ساده در محتوای تبلیغاتی خود استفاده کنید. وقتی تاریخ اتمام کمپین را وارد کنید، یک شمارشگر در کنار تبلیغات شما نشان داده خواهد شد و همین امر به بیننده انگیزه می‌دهد تا قبل از تمام شدن مهلت به سایت شما سر بزند.

استفاده از محرک‌های عاطفی در محتوای تبلیغاتی

از آنجایی که همه محتواهای تبلیغاتی شبیه به هم شده است، استفاده از کپی رایتینگ درست و بهره گرفتن از محرک‌های عاطفی می‌تواند شما را از بقیه متمایز کند. برای اینکه یک تبلیغات تاثیرگذار ایجاد کنید باید ابتدا مشتری خود را مشخص کنید، سپس پرسونای مشتریان خود را تعریف کنید و از محرک‌های عاطفی استفاده کنید که با پرسونای مخاطب شما هماهنگ باشد برای مثال همان جملات و کلماتی که روی یک مادر شاغل تاثیر می‌گذارد ممکن است روی یک فرد جوان تاثیرگذار نباشد، تنها با شناسایی پرسونای مخاطب قادر خواهید بود روی مشتریان خود تاثیر بگذارید.

استفاده از رویکردهای روانشناسی

پیامی که در محتوای تبلیغاتی کمپین گوگل ادز خود استفاده می‌کنید در واقع یک نقطه فروش حیاتی برای کسب و کار شما محسوب می‌شود.  بنابراین نباید کسل کننده و تکراری باشد. صفحات جستجوی گوگل مملو از پیام‌های تبلیغاتی شبیه به هم است، شما باید تلاش کنید با کپی رایتینگ درست خودتان را از بقیه جدا کنید.

برای این‌که بتوانید روی مشتریان خود تاثیرگذار باشید باید رویکردهای مختلف روانشناسی را در محتوای تبلیغاتی خود امتحان کنید تا ببینید کدامیک بهتر روی مشتریان هدف شما اثر می‌کند. در ادامه به چند رویکرد روانشناسی در کپی رایتینگ اشاره می‌کنیم.

 • ویژگی‌ها: پر رنگ کردن و توجه ویژه به ویژگی‌های فیزیکی یا نامشهود محصولات یا خدمات.
 • مزایا: اشاره کردن به مزیت‌هایی که محصولات و خدمات شما برای مشتری به ارمغان می‌آورد.
 • مشکلات: تمرکز کردن روی مشکلات واقعی که مشتری بالقوه شما با آن مواجه است و اینکه محصولات و خدمات شما چگونه آن مشکل را حل می‌کند.
 • راه حل: تمرکز کردن روی راه حلی که محصولات و خدمات شما در مورد مشکلاتی که مشتری بالقوه با آن مواجه است، ارائه می‌کند.
 • رضایت مشتری: استفاده از بازخوردها و نظرات واقعی مشتریان قبلی برای نشان دادن وجهه اجتماعی محصول.
 • بررسی: بررسی محصولات و خدمات توسط شخص ثالث و نه مشتری.
 • موفقیت‌ها و جوایز: اشاره به مقام‌ها و جوایز برای نشان دادن کیفیت و برتری محصولات و خدمات.
 • غربال مقدماتی مشتریان: اشاره کردن به اینکه محصولات و خدمات شما برای چه کسانی مناسب نیست.

زمانی که آزمایش کردید کدام یک از رویکردها بهترین نتیجه را برای شما در پی دارد می‌توانید از آن در صفحات فرود (landing page) خود هم استفاده کنید تا یک انسجام و یکپارچگی خوبی بین محتوای تبلیغاتی و صفحات فرود وبسایت بوجود بیاورید.

مرتبط بودن لندینگ پیچ با محتوای تبلیغاتی

صفحات فرود یا لندینگ پیج‌های شما باید منعکس کننده محتوای تبلیغاتی شما باشد. بسیار مهم است پیامی که از طریق محتوای تبلیغاتی برای مشتریان فرستادید در صفحات فرود شما هم دیده شود.

برای مثال یک مشتری از طریق جستجو به تبلیغ تخفیف ۲۰ درصدی شما می‌رسد، روی آن کلیک می‌کند ولی وقتی وارد سایت شما می‌شود متوجه می‌شود مهلت تخفیف تمام شده است. نیازی نیست بگوییم بعد از آن چه اتفاقی رخ می‌دهد، فقط باید بدانید از دست دادن مشتریان بالقوه همین گونه اتفاق می‌افتد.

بسیار مهم است وقتی از فراخوانی به عمل (call to action) در مرحله تبلیغات استفاده می‌کنیم، در صفحات فرود هم آن را ادامه دهیم. در غیر این صورت کاراکترهای با ارزشی که در محتوای تبلیغات خود استفاده کرده‌اید و همچنین هزینه‌ای که بابت PPC پرداخت کرده‌اید، بی‌فایده خواهد بود.

توجه به مشتریان بالقوه و ویژه

تا اینجا به چند روش برای تاثیرگذاری روی احساسات مشتری از طریق کپی رایتینگ درست اشاره کردیم، اما موضوعی که نباید از آن غفلت کنید توجه به مشتریان ویژه است. هربار که شخصی یک جستجو را انجام می‌دهد، عبارتی که برای جستجوی خود استفاده می‌کند دارای درجه‌ای از ویژگی‌های خاص است. (برای مثال در مورد کفش ویژگی‌هایی که یک مشتری بالقوه می‌تواند در جستجو خود استفاده کند، به این صورت باشد: کفش چرم زنانه)  مهم است که محتوای تبلیغاتی شما تا حد امکان با ویژگی‌های آن‌ها مطابقت داشته باشد.

در واقع یکی از راه‌های بهبود نرخ تبدیل این است که ویژگی‌های مشتریان بالقوه را شناسایی کنید.

در نظر داشته باشید که در همه محتواهای تبلیغاتی و صفحات فرود ما دائم در حال صحبت کردن با مشتری هستیم. آخرین چیزهایی که ما قبل از عرضه یک تبلیغ جدید یا بالا آوردن یک صفحه فرود جدید باید بررسی کنیم عبارتند از:

 • آیا این محتوا چیزی هست که روی آن کلیک کنیم؟
 • آیا این محتوا به اندازه کافی جذاب به نظر می‌رسد؟
 • آیا محتوای تبلیغاتی معنا و مفهوم درستی را بیان می‌کند یا تنها ترکیبی از چند کلمه کلیدی است؟
 • آیا صفحه فرود نیازی که در محتوای تبلیغاتی اشاره شد را برطرف می‌کند؟

آزمایش کردن و توجه به نتایج

در این مقاله به چندین راه برای نوشتن محتوای تبلیغاتی تاثیرگذار اشاره کردیم اما فراموش نکنید، قلب هر کمپین دیجیتال مارکتینگ آزمایش کردن است. تنها از طریق آزمایش کردن و توجه به نتایج کمپین‌های قبلی می‌توانیم کدام رویکرد و روش برای کسب و کار ما مناسب‌تر است.

با انجام هر آزمایش و تحلیل نتایج آن به هدف خود که در واقع همان رسیدن به یک محتوای تبلیغاتی تاثیرگذار است نزدیک‌تر می‌شوید.

توجه داشته باشید که کپی رایتینگ یک کار یکدفعه‌ای نیست و شما با آزمایش روش‌های مختلف و مقایسه آن‌ها به یکدیگر می‌توانید هر روز در جذب مشتری موفق‌تر عمل کنید.

نتیجه گیری و جمع بندی

در پایان لازم است دوباره یادآوری کنیم که کپی رایتینگ و نوشتن محتوای تبلیغاتی برای کمپین گوگل ادز ترکیبی از علم و هنر است. کپی رایتینگ درست یعنی اینکه تنها به تعداد کاراکتر و وجود کلمات کلیدی توجه نکنید، بلکه به دنبال ایجاد یه احساس نیاز در مشتری از طریق محتوای تبلیغاتی و پاسخ درست به آن نیاز در صفحه فرود سایت باشید. تنها در صورت حفط این یکپارچگی بین محتوای تبلیغاتی و صفحه فرود است که می‌توانید به نرخ تبدیل بالایی دست پیدا کنید.

فراموش نکنید همه چیز به الگوریتم‌ها ختم نمی‌شود، خلاقیت و هنر یک کپی رایتر است که می‌تواند محتوای تبلیغاتی شما را از سایر کمپین‌های گوگل ادز متمایز کند.

اگر پیام این مطلب به اندازه کافی برای شما واضح نبود و سوال یا ابهامی در مورد راه اندازی کمپین‌های گوگل ادز یا محتوای تبلیغاتی خود دارید می‌توانید از خدمات و مشاوره‌های فرنیان کمک بگیرید.

16 دی 1398
اشتراک گذاری
امین بینایی

امین مدیریت خونده و عاشق نوشتنه. مهم‌ترین سرگرمیش هم فوتبال دیدنه.