گوگل چگونه بودجه روزانه و ماهانه را مدیریت می‌کند؟
2 آذر 1399 مدت زمان خواندن ۱۲ دقیقه

گوگل چگونه بودجه روزانه و ماهانه را مدیریت می‌کند؟

تبلیغات گوگل این اجازه را به شما می‌دهد تا به صورت روزانه برای کمپین‌های خود بودجه تعیین کرده و هر لحظه امکان تغییر آن را داشته باشید. بودجه روزانه شما، مبلغ متوسطی است که شما به صورت روزانه در طول یک ماه خرج می‌کنید.

لازم به ذکر است با اینکه بودجه و هزینه روزانه می‌تواند متغیر باشد، شما نمی‌توانید در طول یک ماه بیش از شارژ ماهانه خود (که برابر است با بودجه روزانه تعیین شده ضربدر تعداد متوسط روزهای ماه) خرج کنید. برای مثال در روزهایی که احساس می‌کنید تبلیغات شما ترافیک بیشتری را برای وبسایت‌تان ایجاد می‌کند، ممکن است دو برابر بودجه روزانه تعیین شده هزینه کنید و در روزهایی که وبسایت‌تان ترافیک کمتری دارد، کم‌تر از بودجه مورد نظر خود استفاده کنید. نهایتا هزینه‌های کم و زیاد، یک دیگر را بالانس خواهند کرد تا هزینه‌های ماهانه شما از سقف مجاز بودجه‌‌ای که تعیین کرده‌اید، عبور نکند.

اگر شما در حال ایجاد یک کمپین با تاریخ شروع و پایان مشخص هستید، می‌توانید یک بودجه برای کل مدت زمان کمپین خود تعیین کنید. در حال حاضر بودجه‌های کلی کمپین‌ فقط برای کمپین‌های ویدیویی در دسترس است.

شاید اکنون برای‌تان سوال شده باشد که زمانی که از بودجه کلی کمپین استفاده می‌کنید، چگونه باید برای بودجه‌های روزانه خود باید تصمیم‌گیری کرده و نحوه تاثیر تغییرات بودجه را تجزیه و تحلیل کنید. در ادامه پست با هم به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

چگونه برای بودجه‌های روزانه خود تصمیم‌گیری کنیم؟

با گوگل ادز، شما می‌توانید بر اساس اهداف تبلیغاتی خود و یک مبلغ کلی که با پرداخت روزانه آن مشکلی ندارید، برای هر کمپین یک بودجه روزانه تعیین کنید.

برای مثال، این طور در نظر بگیریم که شما هر ماه ۳۰۴ دلار برای تبلیغات هزینه می‌کنید. برای این که بودجه روزانه خود را از این مبلغ به دست بیاورید، بایستی آن را بر عدد ۳۰/۴ تقسیم کنید. نتیجه این خواهد بود که شما هر روز به طور میانگین ۱۰ دلار برای تبلیغات هزینه خواهید کرد. با استفاده از این مثال می‌توان فرمول زیر را به دست آورد:

بودجه روزانه تبلیغات = (تعداد روزهای میانگین ماه‌ها / بودجه ماهانه)

علاوه بر این، شما می‌توانید بودجه اشتراکی ایجاد کنید که در این صورت امکان این را خواهید داشت که بودجه مورد نظر خود را به چند کمپین اختصاص دهید.

چه زمانی از بودجه کلی کمپین استفاده کنیم؟

زمانی که می‌دانید تمایل به خرج چه مقدار پول برای کل کمپین خود دارید، می‌توانید از بودجه کلی کمپین‌ استفاده کنید. همانطور که قبلا اشاره کردیم، بودجه‌های کلی کمپین فقط برای کمپین‌های ویدیویی با تاریخ آغاز و پایان مشخص، در دسترس است.

زمانی که یک کمپین ویدیویی ایجاد می‌کنید، این امکان را دارید که گزینه «Campaign total budget» را انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید زمانی که یک کمپین را ایجاد کردید، قادر به تغییر نوع بودجه خود نخواهید بود.

گوگل ادز تلاش خواهد کرد تا بودجه کلی شما را به صورت یکسان در طول مدت زمان مشخص شده برای کمپین‌تان، خرج کند. همزمان با این امر نیز، روزهای پر ترافیک و کم ترافیک وبسایت‌تان را در نظر خواهد گرفت تا عملکرد کمپین شما را بهبود ببخشد. برای مثال، فرض کنیم کمپین ویدیویی شما در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه بینندگان کمتر و در روزهای آخر هفته بینندگان بیشتری دارد؛ تبلیغات گوگل با صرف هزینه بیشتر در روزهایی که احتمالا ویدیوی شما مشاهده بیشتری خواهد داشت، عملکرد را بهبود بخشیده و اهداف بودجه کلی را در مسیر خود نگه می‌دارد.

با بودجه کلی تبلیغات حتی اگر گوگل ادز مشاهده یا ایمپرشن‌هایی بیش‌تر از آن چه که بودجه به شما اجازه می‌دهد ارائه دهد، شما فقط بر اساس مبلغی که برای یک کمپین وارد می‌کنید صورت حساب دریافت خواهید کرد.

تغییرات بودجه چه تاثیری دارد؟

زمانی که بودجه‌ روزانه خود را تغییر می‌دهید، این تنظیمات را بلافاصله در حساب خود مشاهده خواهید کرد. بر اساس نوع ویرایشی که برای بودجه خود انتخاب می‌کنید، روشی که کمپین شما بودجه را خرج می‌کند متفاوت خواهد بود:

Mid-day

کمپین‌ها حدود ۵۰ درصد از بودجه را در نصف اول روز و مابقی را در نصف دوم خرج می‌کنند. البته اگر تقاضا برای تبلیغات شما در اوایل روز بیشتر باشد، ممکن است هزینه‌ میان روز اول‌ بیشتر باشد.

اگر بودجه را در حوالی ظهر تغییر دهید، ممکن است ۵۰ درصد بودجه بیشتری را در عصر همان روز خرج کنید. این هزینه مازاد می‌تواند باعث شود که از کل بودجه روزانه بیشتر مصرف شود و در  نهایت میزان بودجه مصرفی شما از بودجه میانگین روزانه‌تان بیشتر باشد.

همچنین اگر بودجه میانگین روزانه خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهید، ممکن است توزیع تبلیغات شما در بقیه روز کاهش یابد.

Multiple times a day

بر اساس بالاترین میانگینی که برای بودجه روزانه انتخاب کرده‌اید، شارژ خواهید شد.

Mid-month

زمانی که بودجه خود را در طول ماه تغییر می‌دهید، هزینه شما برای باقی روزهای ماه، از میزان تعداد روزهای باقی مانده ماه ضربدر بودجه میانگین روزانه جدیدی که تعیین کرده‌اید، بیش‌تر نخواهد بود.

برای مثال، فرض کنیم بودجه میانگین روزانه شما ۵ دلار است و در روز ۲۴ نوامبر شما ۱۱۳ دلار خرج کرده‌اید؛ شما در همان روز تصمیم می‌گیرید که بودجه میانگین روزانه خود را به ۱۰ دلار افزایش دهید. بیش‌ترین مقداری شارژی که شما برای ماه نوامبر خواهید داشت، به صورت زیر محاسبه می‌شود:

۱۸۳ دلار = (۷ روز باقی مانده * ۱۰ دلار به ازای هر روز) + ۱۱۳ دلار خرج شده تا به امروز

Multiple times a month

در این حالت نیز همان روش محاسبه بودجه برای حالت Mid-month اعمال خواهد شد.

نکته

شما حتی با فرض اینکه بودجه میانگین روزانه خود را تغییر ندهید، باید در نظر داشته باشید که برخی از کارها، ناخواسته بر بودجه شما تاثیر داشته و آن را تغییر خواهند داد. کارهایی که این تغییر را ایجاد خواهند کرد، به شرح زیر است:

  • تغییر دادن تاریخ پایان کمپین
  • تغییر دادن حالت تحویل (به حالت تحویل استاندارد یا تحویل سریع)
  • انتخاب منطقه زمانی متفاوت برای حساب گوگل ادز خود
2 آذر 1399
اشتراک گذاری
مجتبی هاشمی