چگونه با گوگل آنالیتیکس، کاربرانی که از تبلیغات گوگلی می‌آیند را دنبال کنیم؟
14 آذر 1396 مدت زمان خواندن ۱۲ دقیقه

چگونه با گوگل آنالیتیکس، کاربرانی که از تبلیغات گوگلی می‌آیند را دنبال کنیم؟

در خارج از ایران پاسخ این سوال بسیار ساده است! می‌توان به راحتی اکانت ادوردز و انالیتیکس را با یک‌دیگر Link کرد و اطلاعات بسیار دقیقی دریافت کرد. اما به خاطر فیلتر بودن برخی از سرویس‌های گوگل در ایران چنین کاری می‌تواند ریسک بسیار بالایی برای شما داشته باشد و بودجه تبلیغاتی شما را هدر بدهد!

چرا نمی‌توانیم Analytics و Adwords را به یک دیگر متصل کنیم؟

وقتی که انالیتیکس و ادوردز را به یک دیگر متصل می‌کنیم، لینک‌هایی که در تبلیغات گوگلی شما به نمایش در می‌آیند دیگر آدرس‌های مستقیم سایت شما نیستند. بلکه کاربر را به دامنه‌ای به نام Googleadservices.com منتقل می‌کنند و از آنجا به سایت شما ارجاعشان می‌دهند. اما مشکل اینجاست که Googleadservices.com در ایران فیلتر شده است! کاربران روی تبلیغ شما کلیک می‌کنند،‌ از شما هزینه آن کلیک کسر می‌شود اما به سایت شما نمی‌رسند. این مسئله می‌تواند باعث شود که کاربران بسیار زیادی را از دست بدهید و در واقع فقط بودجه‌تان را دور بریزید.

اما راهکار چیست؟

در وهله اول ارتباط انالیتیکس و ادوردز را قطع کنید. برای این کار می‌توانید وارد تنظیمات اکانت گوگل خود شوید، به بخش Account Setting بروید. سپس روی Linked Accounts کلیک کنید.

سپس روی Google Analytics کلیک کرده و روی Remove Link کلیک کنید. سپس با رفرش کردن صفحه مطمئن شوید که لینک حذف شده است. باید حتما در حالت غیرفعال قرار گرفته باشد.

حالا به سراغ ایجاد لینک با UTM می‌رویم. سعی کنید برای هر تبلیغی که ایجاد می‌کنید یک لینک متفاوت با ساختار زیر بسازید:

به طور مثال اگر آدرس صفحه‌ای که می‌خواهیم برای آن تبلیغ کنیم، http://farnian.org باشد؛ مشخصه‌های زیر را باید به آن اضافه کنیم و لینک نهایی را در تبلیغ ادوردز قرار دهیم:

UTM_Source= Adwords

utm_medium=PPC

utm_campaign=Campaignname

Content=ad1

همه موارد فوق را شما می‌توانید به دلخواه تنظیم کنید. اما اگر از UTM ها برای دنبال‌کردن تبلیغات مختلف استفاده می‌کنید باید با هم متفاوت باشند. لینک نهایی به شکل زیر خواهد بود:

https://farnian.org/?utm_source=Adwords&utm_medium=PPC&utm_content=Ad1&utm_campaign=Test

 

حالا در گوگل انالیتیکس خود (یا هر ابزار آنالیزگر دیگری که استفاده می‌کنید) می‌توانید بازدیدهای ورودی از طریق تبلیغات گوگلی را متمایز کنید.

البته در صورتی که مشتری خدمات تبلیغات در گوگل فرنیان باشید تمامی این تنظیمات توسط تیم ما انجام می‌شود.

14 آذر 1396
اشتراک گذاری
مسعود فاطمی

مدیرعامل آژانس فرنیان